Atrakcyjne szczegóły na temat tego co musimy zrobić zanim zaskoczy nas pora zimowa.

Rokrocznie wraz z pierwszym śniegiem media pełne są trochę prześmiewczych nagłówków pt. zima kolejny raz zdziwiła drogowców. Rzeczywiście mimo prognoz pogody pierwsze opady śniegu wywołują nierzadko paraliż miasta. Tylko w zeszłym roku w pierwszym dniu opadów w Gdańsku doszło do ogromnych zatorów ulic a także 26 kolizji drogowych z udziałem aut osobowych. W każdym z tych winnym okazały się opony, które mimo zmiany pogody nadal nie zostały zmienione na zimowe.

Przygotowywania do sezonu zimowego winniśmy zaczynać już w czasie listopada i grudnia. Pozwoli to nie tylko uniknąć niebezpiecznej sytuacji na jezdni lecz także kolejek w miejscach specjalizujących się w wymianie kół oraz opon. Opony warto kupować nowe, w wyspecjalizowanych do tego punktach – nie zaś używane lub niepopularnej marki. Przyczepność na drodze jest zasadniczym filarem bezpieczeństwa prowadzącego samochód oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego dlatego nie należy rozważać tej sprawy po macoszemu. Z dobrej klasy oponami idziemy do warsztatu zajmującego się przygotowywaniem naszych kół do jazdy. Punktów takich jest wiele, na przykład założenie i wyważenie opony Gdańsk oferuje w 47 miejscach rozproszonych w każdej dzielnicy miasta. Cena tego typu usługi wynosi około 100 zł, czasami dodatkowo punkty proponują (za specjalną opłatą) „przechowanie” naszych opon letnich. Umożliwiają nam takim sposobem zaoszczędzenie przestrzeni a sobie pełne przekonanie, że do nich powrócimy.

wyważenie opony Gdańsk


Wymiana tylko kół nie jest trudnym zadaniem. Raz wyważone opony winny dopełniać swoją funkcję w kolejnych sezonach, bez konieczności jeżdżenia co roku serwisów wulkanizacyjnych.

Poza oponami należałoby też, po zakończeniu lata, wymienić dywaniki samochodowe na gumowe. W porze deszczowej są bardziej praktyczne i prostsze w codziennej eksploatacji w trakcie deszczowych dni.