Bankructwo osobiste – co należy wiedzieć?

Bardzo wielu Polaków ma problem z wyjściem z długów. Zaciagają pożyczki, a potem kolejne pożyczki na spłatę tych pierwszych. To zamknięte koło doprowadza do tego, że nie są w stanie spłacić wszystkich zobowiązań. W określonych sytuacjach, takie osoby mogą zgłosić bankructwo osobiste.

Na czym polega ten proces i czy każda zadłużona osoba może się jemu poddać?

Bankructwo osobiste jest dobrowolne i można je samodzielnie zgłosić, ale tylko w przypadku, kiedy wpadło się w długi nie z własnej winy. Niestety, bankructwo osobiste zmusza dłużnika do likwidacji całego majątku, który ma zostać sprzedany na licytacjach. Pieniądze z licytacji mają być przeznaczone na chociaż częściową spłatę zobowiązań, a reszta długów zostaje umorzona. Osoba która ogłosiła bankructwo osobiste, traci dosłownie wszystko, co posiada, na rzecz spłaty zadłużenia.
	bankructwo osobiste

Jedyną pomocą jaką otrzymuje, jest roczny zasiłek na wynajem mieszkania. Bankructwo osobiste to ostateczność, na którą niewiele osób się decyduje. Posiadanie pewnego, chociażby niewielkiego majątku jest dla tych osób ostatnią szansą na w miarę normalne życie. Likwidacja majątku to utrata tej szansy. Bankructwo osobiste nie jest korzystnym wsparciem dla dłużników, jest raczej wyrokiem, któremu nikt nie chciałby się poddać. Nawet za złożenie wniosku o bankructwo osobiste dłużnik musi płacić, co może sprawić mu kolejny problem. Niestety są osoby, dla których jest to jedyne rozwiązanie, mogące pomóc im pozbyć się długów. Państwo powinno ustalić bardziej korzystne warunki dla dłużników, którzy decydują się na bankructwo osobiste.

Przecież nie są to osoby, które z własnej bezmyślności wpadły w spiralę długów i bankructwo osobiste, lecz ludzie, których doprowadziła do tego trudna sytuacja życiowa, być może jakieś losowe zdarzenie lub wypadek. Każdemu może się przytrafić niefortunnie wydarzenie, które odwróci jego los do góry nogami. Takie osoby nie powinny być skazane na bankructwo osobiste, ale powinny otrzymać pomoc, dzięki której będą mogły wstać na nogi i zacząć życie od nowa.