Drukarka termotransferowa – jak działa?

Technika w dzisiejszych czasach szybko się rozwija. Na rynku możemy znaleźć coraz więcej urządzeń, które nie mogą powstydzić się jakością wytwarzanego przez nie produktu. Przykładem takich urządzeń są drukarki termotransferowe. Jak one działają, co wytwarzają i czy są bardziej opłacalne od innych drukarek. Jakie mają zalety, a jakie wady oraz ile to kosztuje, przeczytasz poniżej.

1. Jak to działa ?

Drukarką termotransferową można drukować na papierze, ale także na folii czy poliestrze. Druk powstaje dzięki roztapianiu się specjalnej taśmy (tak zwanej taśmy termotransferowej) woskowej, żywicznej, woskowo-żywicznej lub tekstylnej, której każdy rodzaj jest przystosowany do innego rodzaju materiału. Następnie barwnik zawarty w taśmie przykleja się do materiału, na którym nastąpi drukukowanie.
	drukarki termotransferowe

Najczęściej drukuje w rozdzielczości 300 dpi o szerokości 100 milimetrów.

2. Produkty wytwarzane przez drukarkę termotransferową:

Najczęściej te drukarki wykorzystuje się do drukowania kodów kreskowych, metek ubrań, nadruków na sprzęt elektroniczny.

3. Opłacalność, a jakość

Druk drukarką termotransferową bywa nawet kilkanaście złotych droższy od druku inną drukarką przemysłową. Za to jednak nie może powstydzić się ona jakością swoich wydruków, które stoją na bardzo wysokim poziomie. Etykiety są czytelne o wiele dłużej niż przy druku termicznym, który jest znacznie tańszy, ale jego jakość pozostawia wiele do życzenia.
To czy warto zapłacić więcej za lepszą jakość, oceń sam.

4. Wady i zalety drukarki

Zaletą jest oczywiście największa trwałość względem konkurencji oraz wysoka jakość druku.
Wadą jest wysoka cena wydruku, jak i samej maszyny.

5. Jak dalece się to ceni ?

Cena takiej drukarki oscyluje w granicach kilku tysięcy.
Niestety jakość kosztuje

6. Kilka słów podsumowania

Myślę, że ten temat został wyczerpany. Jeśli myślisz o założeniu firmy drukarskiej, rozejrzyj się za tego typu produktem. Producentami takich drukarek są m.in. Godex, Intermec, Zebra oraz Toshiba W sprzedaży są także dostępne drukarki łączące drukowanie termiczne i termotransferowe.