Jagoda kamczacka – kilka istotnych informacji

Jagody najczęściej kojarzą się nam z granatowymi kuleczkami, które można znaleźć w lesie, czy w wyższych partiach gór. Ich niewątpliwą zaletą jest nie tylko cudowny smak, ale też bogactwo składników prozdrowotnych. Dlatego warto wiedzieć, że istnieją odmiany, które możemy bez problemu hodować na naszej działce.

Doskonałym przykładem krzewu, którego hodowlą możemy spokojnie zajmować się na naszej działce jest jagoda kamczacka. Jej owoce w odróżnieniu od znanych nam z lasu jagód, są bardziej podłużne i nieco bardziej mięsiste. Wartościami prozdrowotnymi jednak nie różnią się wcale. Co więcej, odmiana ta jest mało wymagająca, więc nietrudno jest krzewy pielęgnować.
	jagoda kamczacka sadzonki

Jeśli i Ty chcesz, aby na Twojej działce, czy w Twoim ogródku owocowała jagoda kamczacka sadzonki jej kup choćby dzisiaj. A znajdziesz je w każdym dobrym sklepie ogrodniczym. I na dzień dobry musisz wiedzieć, że ta odmiana jest szalenie wytrzymała na działanie warunków atmosferycznych. Niech nie przeraża Cię fakt, że sadzonek nie wykopuje się na zimę. i niech nie spędza Ci snu z powiek wiadomość, że jagody te zaczynają kwitnąc już w marcu. Łodygi i korzenie odporne są bowiem na skrajne temperatury, nawet te, które sięgaj poniżej trzydziestu stopni.

Kwiaty natomiast pozostają w nienaruszonym stanie nawet przy dość silnych przymrozkach. Nie tak łatwo zahamować jej rozwój.
Co jeszcze trzeba wiedzieć, o tych jagodach? Co prawda potrafią one zaaklimatyzować się do niemal każdych warunków ogrodowych, ale najlepiej czują się w miejscach nasłonecznionych i na podłożu lekko kwaśnym,którego odczyn waha się w granicach od 5,5 do 6 pH. Pamiętać także trzeba, że owocowanie dość długo rozciąga się w czasie, a same owoce dojrzewają bardzo szybko. Należy w związku z tym regularnie je zbierać. Co do sadzenia, to dobrą porą jest zarówno wiosna, jak i jesień. Pierwsze przycięcie krzewu należy przeprowadzić natomiast dopiero po około 5 latach, przy czym należy usunąć tylko stare, czy poniszczone gałązki, pozostawiając całą resztę.