medale odlewane

Medale – jak je wykonujemy?

Każdy z nas lubi rywalizować. Chęć bycia najlepszym w konkretnej dziedzinie towarzyszy nam już od najmłodszych lat.

Nie chodzi jednak tylko o to, aby faktycznie być najlepszym w danej dziedzinie. Dla wielu z nas, bardzo ważna jest też nagroda, którą odbieramy w zamian za to, że udało nam się coś osiągnąć. Formy, jakie taka nagroda może przyjmować, są bardzo różne: od dyplomów, poprzez nagrody rzeczowe, pieniężne aż po te klasyczne, kojarzone najczęściej z dyscyplinami sportowymi – puchary i medale. Nie każdy jednak wie, że aby taki medal czy puchar komuś wręczyć, najpierw musi on zostać odpowiednio wykonany. Najczęściej medale odlewane są z różnego rodzaju stopów metali – żelaza, srebra, miedzi, brązu czy nawet złota lub platyny. Jak przebiega proces wykonywania takich medali?

Przede wszystkim projekt

Wiadomo, że nagroda za najwyższe osiągnięcie powinna być wyjątkowa. Stąd też, bardzo często medale są wcześniej projektowane na indywidualne zamówienie. Chodzi wszak o to, aby było dokładnie wiadomo, w jakim konkursie i dyscyplinie sportu medal taki został przyznany. Dlatego też organizatorzy różnego rodzaju imprez sportowych na długo przed ich rozpoczęciem, zlecają wykonanie projektu medalu artystom plastykom. Następnie, jeśli projekt takiego medalu zostanie zaakceptowany, wykonuje się odpowiednią formę.

Forma do odlewu

Kiedy mamy już projekt medalu, wykonujemy formę, w której umieścimy odpowiedni stop żelaza, by następnie wypalić taki medal. Jest to jednak bardzo wymagający proces – każdy metal zastyga w zupełnie innych warunkach, jeśli chodzi o temperaturę. Stopy metali mają też bardzo różną temperaturę topnienia. Dlatego też forma musi być wykonana z bardzo odpornego tworzywa – takiego, które nie ulegnie odkształceniu na skutek zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury.

Pamiątka na zawsze

Trwałość medali odlewanych gwarantuje nam to, że staną się one dla nas pamiątką na całe życie. Złoto, brąz czy srebro, to metale trwałe, w części nawet szlachetne. Dlatego, jeśli uda nam się zdobyć złoty medal w konkretnej dyscyplinie sportu, będziemy mogli podziwiać go praktycznie przez całe życie.

medale odlewane