W jaki sposób uchronić się przed alkoholizmem?

Nałóg alkoholowy jest kłopotem społecznym i objawia się zaburzeniami polegającymi na stracie kontroli nad dozą spożywanego alkoholu, a tym samym nad swoim egzystowaniem. Sięgają po niego ludzie w odmiennym wieku, tak panie, jak i panowie. Rozpoczyna się od picia dla odprężenia, aż do momentu, gdy jednostka pojmuje, że uśmierza on dodatkowo uciążliwe stany emocjonalne. Pojawiające się braki w pamięci to prymarne znaki ostrzegawcze przed fazą najgorszą, która wyraża zgubę kontroli nad spożywaniem alkoholu.

Nader powszechnie cierpi na tym najbliższa rodzina, życie zawodowe, majątek a także zdrowie. Nałóg alkoholowy jest chorobą, która nieprzerwanie postępuje a także może wieść w najtrudniejszych przypadkach nawet do śmierci, jeśli osoba uzależniona nie podejmie właściwej kuracji. Jedną z takich są mitingi Anonimowych Alkoholików, które są dobrowolne i posiadają na względzie uchronienie stanu wstrzemięźliwości swojej a także wspomaganie innych osób z kłopotem alkoholowym. Bez wątpienia wsparcie najbliższych członków rodziny jest w takim samym stopniu znaczące. Poczucie, że nie jest się samemu z problemami i chorobą alkoholową.


Dla osób chorych została stworzona również aplikacja na telefony „Nie piję, nie biorę”. Zawarty w niej kalendarz trzeźwości zezwala na dodawanie każdego dnia miesiąca kolorem zielonym (dni w trzeźwości) oraz czerwonym (niedochowanie wstrzemięźliwości), a kompendium rad w postaci dwunastu kroków a także dwunastu tradycji ustanowionych poprzez Anonimowych Alkoholików ułatwiają osobie uzależnionej pokonanie nałogu. Aplikacja Anioł Stróż to też najistotniejszy program HALT ustanawiający osiową część idei zdrowienia. Aplikacja przesyła trzy powiadomienia: o dobie bez picia/brania, programie HALT i również upomnienie o oznakowaniu dnia w terminarzu. Na dodatek przedstawia jednostce uwikłanej w chorobę alkoholową statystyki oraz motywuje nagradzając medalami za pozostanie w trzeźwości.
Jakikolwiek sposób jest stosowny, aby wyzwolić się od nałogu a tym samym uzyskać panowanie nad swoim losem.